Hogy válasszunk okosotthont?
Egy jó okosotthon magától végzi a dolgát a saját napi rutinunkhoz igazodva úgy, hogy még csak telefonunkat se kell elővennünk működtetéséhez. De mi minden lehet javunkra egy ilyen rendszerben és hogyan?
A legtöbb embernek az okosotthonról minden bizonnyal a távolról bekapcsolható fűtési rendszer vagy légkondicionáló ugrik be. Esetleg a mobiltelefonról irányítható Philips HUE lámpák. Vagy éppen a Google Home, Amazon Alexa vagy az Apple Homekit hangutasításos eszközei. Aki elsőként találkozik ilyen rendszerekkel, annak mindig nagy élmény, hogy láthatja, hogy a lámpa nem a villanykapcsolót megnyomva gyullad fel, hanem Sirihez vagy Alexához intézett szóbeli parancs hatására. Izgatottan figyeli, ahogy a redőnyök automatikusan leengednek, ha kisüt a nap. Az izgalmas, "okos" kütyük és megoldások tárháza szinte kimeríthetetlen. De valóban erről szól egy automata otthon?
Ha okosotthonban gondolkozol, akkor két nagyon fontos szempontra figyelj:
- Az igazi okosotthon nem távirányítós, hanem automata.
- Összehangoltan működjön minden rendszer.
Talán elsőre meglepő, de egy okosotthon akkor jó, ha kvázi észrevehetetlen. Ugyanis a lényeg az automatizmus, nem a távirányíthatóság. Az automata otthon értünk van: Nekünk spórol időt, fáradtságot és pénzt. Ezzel szemben a reklámokkal belénk égetett okosotthon idillben csettintünk, nyomkodjuk a telefonunkat, Sirihez beszélünk, tapsolunk hogy életre keltsük a lakásunk különböző rendszereit. Ez spórol-e időt? Nem. Kényelmesebb lesz tőle az életünk? Nem igazán. Pénzt spórolunk? Talán egy keveset.
Ha egy otthonban több funkciót - például fűtést, hűtést, árnyékolást, szellőztetést, világítást - is automatizálunk, akkor mindnek összehangoltan kell működnie. Különben úgy fogjuk érezni magunkat, mint egy hangversenyen, ahol a zenekar tagjai a saját kedvüknek megfelelő darabot adnak elő, nem foglalkozva a többiekkel. Hangzavar lesz.
Képzeljük el a következő szituációt: álmaink otthona épül. A kivitelező okosotthont ígér. A redőnyöket szállító cég "okos" vezérlővel szereli fel a redőnyöket. Az árnyékolók a napszaknak, illetve a napsugárzás erősségének megfelelően látják el a dolgukat. A fűtési és hűtési igényt egy hőszivattyú látja el. Minden szobában lesz termosztát, így egyedileg szabályozható a hőmérséklet mindenhol. Az intelligens fűtés vezérlés az előre beállított időablakoknak megfelelően tartja a kívánt hőmérsékletet, tehát programozottan működik. Spóroltunk-e időt? Kényelmesebb lett az életünk? Természetesen, hiszen az árnyékolás és a fűtés is automatikusan vezérelt. Spóroltunk pénzt? Nemhogy nem spóroltunk, hanem a legtöbbször energiát pazarlunk. A probléma ugyanis abban rejlik, hogy az árnyékolás és a fűtés vezérlés egymásról nem tudva, külön működik. Például adott egy szép napos áprilisi szombat reggel. A család ébredezik. Odakinn még hűvös van, de a nap már melegen tűz be a nappaliba. A szigetszerűen működő vezérlések munkához látnak. Az okos árnyékoló a délelőtti erős nap hatására félig leengedi a redőnyöket. A fűtésvezérlés pedig elkezdi fűteni a nappalit, hogy a kívánt hőfokot elérje.
Mit csinálna ezzel szemben a minden funkcióra kiterjedő automata otthon? A redőnyt nem engedi le, hiszen tudja az időjárás állomás adataiból, hogy a napsugárzás kellő erősségű, illetve figyelembe veszi az időjárás előrejelzés adataiból azt, hogy több órán keresztül napos idő várható, így a napsugárzás alkalmas a kívánt hőmérséklet eléréséhez. A nappaliban a fűtési rendszer kapcsolásával kivár - valószínűleg nem is kell majd bekapcsolni - így energiát spórol. A szén-dioxid érzékelő adataiból tudja, hogy a levegő nem elhasználódott, így a szellőztetést visszaveszi a nappaliban, hogy segítse a szoba felmelegedését. Mivel tudja, hogy a gyerekek reggel fürdenek, a fürdőszobában a padlófűtést a tusolás végéig (míg jelenlétet érzékel) azért bekapcsolja, hogy kellemesen meleg legyen a padló. A vezérlés előre gondolkozik, hogy mire a családtagok a nappaliba vagy a fürdőbe érnek, már a kívánt környezeti paraméterek várják őket. Ha ehhez hozzávesszük a többi funkciót is, akkor a teljes kép elénk tárul: Míg a gyerekek elindulnak fürdeni, a szülők a konyhába mennek reggelit készíteni. Amint megérkeznek a helyiségbe, az automata otthonuk közli a rövid várható napi időjárást majd kapcsol egy halk zenét, hogy kellemesebbé tegye a reggeli készítés folyamatát. (Mindeközben a gyerekek a saját Spotify csatornájukat hallgathatják a fürdőben a multiroom audio rendszernek köszönhetően.) Az automatika figyel arra is, ha a konyhapultnál a fényviszonyok nem megfelelőek, akkor kapcsoljon egy napszaknak megfelelő színhőmérsékletű világítást.
Nézzünk egy pillanatra ki a kertbe: A locsolóberendezést a rendszer nem kapcsolta be, habár érzékeli a talajszondák adataiból, hogy szükség lenne rá és csapadék sem várható a következő napokban. Mindezt azért, mivel tudja, hogy a kertész szombat délelőtt érkezik és nem volna jó, ha minden vizes lenne. Sajnos azt nem sejti, hogy a kertész ma kimarad. De sebaj, a beléptető rendszer adataiból tudja, hogy a kertész nem érkezett meg, így a robotfűnyírót elindítja, az esti órákban pedig bepótolja az öntözést, figyelve hogy először az esővíz tartályból használja el az értékes vizet. A medence tisztítását nap közben fogja elvégezni, miután a család elhagyja az ingatlant. A ház teszi a dolgát szépen csendben, anélkül, hogy a családtagok irányítanák. Ugye mennyire más, mint az okosotthonokról kialakított általános kép?!
Kövess minket, hiszen külön blogbejegyzésben kitérünk arra is, hogy mennyibe kerül egy automata otthon, illetve milyen rendszert érdemes választani.